Img
Prečo plávem do kriva?

Už sa vám to niekedy stalo? Plávete si v pokoji znak a tu zrazu narazíte do dráhy, do steny alebo vojdete niekomu do dráhy. Prečo sa to deje? Jedným slovom dysbalancia.

Áno, opäť je to spôsobené naším „krivým telom“. Tu to však viem vedomím plávaním napraviť pomerne rýchlo :). Stačí že viete túto informáciu a už len skúšať.

Našich disbalancií môže byť viacero:

  • dysbalancia v „krku“
  • dysbalancia v ramenách

Hlava (neskôr aj ruky) ako KORMIDLO

Deti v našich kurzoch to všetky vedia. Minimálne ja to svojim skupinkám hovorím vždy, keď sa učíme znak. Ak si ľahnete na vodu s rukami pripaženými k telu a začnete kopať znakové nohy, viete si to pekne vyskúšať. Ležím, ruky pri tele, kopem znakové nohy a skúšam dať hlavu najprv do jednej strany (držím a čakám čo sa stane) a potom do druhej.

Čo zistíte? Že kde ide hlava, tam ide zvyšok tela :). Preto hlavu voláme v našom kurze kormidlo…určuje nám smer.

Čo sa však stane, ak dvihneme ruky hore? Ruky resp. ramená preberajú hlavnú funkciu kormidla. Často krát sa stáva že ak vzpažíme obe ruky hore, nemáme ich rovnako. Jedna ruka je o 1-2 cm nižšie ako druhá. Stačí tak málo ako 1 cm a už to ide celé bokom. Myslím že v tomto prípade je disbalancia už aj keď sú ruky voľne pri tele (nosenie tašky alebo kabelky na jednom ramene, jednostranné zaťaženie atď.). Voda resp. plávanie vo vode nám to len viac ukáže a potvrdí.

Pripájam pár foto nech viete, čo tým myslím:

Čo teda s tými mojimi rukami? Keď už viete túto informáciu, viete na ňu vedome myslieť a napraviť chybu. Ak sa fakt jedná len o 1-2 cm, je to ozaj jednoduché a ľahké. To rameno ktoré padá (do tej strany vás to točí) dvihnete úsilím o trocha vyššie. Každý z nás to dokáže, len treba na to neustále myslieť.

Kto už je vo fáze kedy vôbec nevie dvihnúť ruky hore do roviny, pôjde to fakt ťažko a možno to bude aj troška nepríjemné až mierne bolestivé. Ponaťahovať všetko stuhuté a posilniť všetko oslabené.

Raz mi jeden chlapček na tréningu (Dominik, 8 rokov) povedal že Evka? Ja som ti to s tým kormidlom neveril. Ale keď sme si to normálne skúšali, zistil som, že si mala pravdu :).

Vyskúšajte to tiež a uvidíte, že naozaj je to tak a že vedomím myslením na „TO“ je celkom jednoduché to opraviť :).

Len vďaka chorobe poznáme cenu zdravia.
(Hérakleitos)

Otáča vás to úplne? Alebo vám padajú nohy ku dnu? Napíšeme si v ďalšom mini článku už o chvíľu.

p.s. Ozaj by ma potešila akákoľvek spätná väzba, či sa vám článok páčil, či vám niečo dal prípadne čo by som vedela zlepšiť alebo ktorej téme sa do budúcna povenovať. Skúste dať aspoň nejaký (slovný) feedback :).

❤ Vaša trénerka „na materskej“ Evka ❤

img